Lázně ve středních Čechách
Z hlediska léčebných pramenů nebyla příroda ke Středním Čechám příliš štědrá. I přesto zde nalezneme celkem tři tradiční lázeňské komplexy, malebné lázeňské město Poděbrady, městys Toušeň a méně známe lázně ve Mšeném.
Lázně Poděbrady
Lázně v Poděbradech byly založeny již v 17. století. Novodobá historie lázní se však píše od roku 1905, kdy byl při hledání pitné vody objeven léčivý pramen v místním zámeckém parku. Pobyt v lázních Poděbrady je doporučován především pacientům s kardiovaskulárními problémy, s potřebou léčby pohybového aparátu a látkové výměny (cukrovky). Krom léčebných pobytů však lázně nabídnou také prostor pro wellness a relaxaci. Opomenout nelze ani krásné prostředí, ve kterém se nacházejí. Procházky po místní kolonádě nebo výlety do okolí jsou zpravidla vítaným zpestřením pobytu.
Lázně Toušeň
Lázeňské městečko Toušeň se nachází přímo na soutoku řek Labe a Jizery, zhruba 50 kilometrů od Prahy. Lázně Toušeň byly založeny roku 1868 Janem Králíkem. Od roku 1899 je hlavním lákadlem ozdravná koupel v sirnoželezité slatině z vlastního ložiska "Labiště" u Čelákovic. Krom toho je k dispozici celá řada tradičních lázeňských procedur, například přísadové, perličkové a vířivé koupele, vodoléčba, masáže, elektroléčba, rehabilitační cvičení, plynové injekce a spousta jiných. Lázně jsou vhodné zejména pro léčbu nemocí pohybového ústrojí a nemocí onkologických.
Lázně Mšené
Lázně ve Mšeném byly založeny již roku 1796, jedná se tedy o nejstarší velké lázně ve středních Čechách, které jsou dodnes v provozu. Lázně Mšené se specializují především na léčbu pohybového ústrojí, například artrózy, revma, záněty nervů, pooperační stavy, funkční onemocnění páteře, kořenové syndromy, nemoci z povolání, úporné a intenzivní bolesti hlavy a páteře, degeneratická a zánětlivá onemocnění nebo Bechtěrevovu chorobu. Ale jsou také velmi vhodné pro relaxaci a odpočinek. Lázeňský objekt je obklopen rozsáhlým parkem a spoustou rybníků.